`testimo
Motoryzacja
Ubezpieczenie OC Gliwice: kary za brak ubezpieczenia od tego roku są wyższe

Niby wszyscy wiedzą, że wykupienie OC jest obowiązkowe natychmiast po rejestracji pojazdu i trzeba je odnawiać co roku. Niby, ponieważ statystyki pokazują, że nawet kilkadziesiąt tysięcy kierowców jeździ bez ubezpieczenia. Kary za jego brak potrafią być natomiast dotkliwe finansowo.

Od 2016 roku kary znowu idą w górę

Kara za brak ubezpieczenia zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia w kraju. Dlatego od tego roku znowu poszły w górę, a ich cena wzrosła dokładnie o sześć procent. Wysokość kary, jaką trzeba zapłacić za to, że nie zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie OC Gliwice zależy od tego, jak długo go nie posiadamy i jakim pojazdem się poruszamy. Jeżeli mamy auto osobowe i spóźniliśmy się z wykupieniem OC mniej niż trzy dni, wtedy zapłacimy karę w wysokości 740 zł, od 3 do 14 dni – 1850 zł, a jeżeli nie mamy OC powyżej 14 dni, wtedy zapłacimy pełną karę w wysokości 3 700 zł. Dla samochodów ciężarowych te kwoty wynoszą odpowiednio 1100 zł, 2780 zł i 5550 zł, a dla pozostałych pojazdów 120 zł, 310 zł i 620 zł.

Dlaczego nie kupujemy ubezpieczenia?

Tak naprawdę tylko część z kierowców niepłacących ubezpieczenia robi to z premedytacją. Zazwyczaj kary jednak płacą Ci, którzy zagapili się z opłaceniem składek. Wiele osób kojarzy, że ubezpieczenie OC Gliwice przedłuża się samo, gdy kończy nam się poprzedni polisa. My tylko dostajemy wezwanie do zapłaty i sprawa jest załatwiona. Jednak nie jest tak, gdy kupiliśmy używany samochód i przejęliśmy polisę po poprzednim kierowcy. Wtedy musimy po jej zakończeniu wykupić ją na nowo, bo nie przedłuży się automatycznie. Polisa nie ulegnie przedłużeniu, jeśli nie zapłaciliśmy raty poprzedniej składki. W takich sytuacjach można się zagapić i nie zapłacić na czas, a więc tym samym, nie przedłużyć polisy.

Kto daje kary i w jaki sposób?

Jeśli komuś się wydaje, że nie zatrzymany przez policję na pewno nie będzie musiał martwić się o mandat za brak ubezpieczenia, to się myli. Jego brak sprawdza bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który robi to na bieżąco i szybko wyłapuje tych, którzy nie mają aktualne polisy, a samochód nie został wyrejestrowany. Ten sam Fundusz nakłada na kierowców karę oraz wypłaca pieniądze poszkodowanym w razie, gdyby kierowca bez OC spowodował wypadek. Ściąga jednak na drodze sądowej tę kwotę z kieszeni kierowcy.

About the author

Related Post