`testimo
Finanse
System POS kontra kasa fiskalna?

Jesteś właścicielem restauracji lub sklepu i zastanawiasz się nad tym, czy zamienić kasę fiskalną na system POS? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj go i zobacz, które rozwiązanie jest lepsze.

Co to jest POS?

Na samym początku chciałabym wyjaśnić, czym jest system POS. Jest to połączenie kasy fiskalnej oraz oprogramowania, które służy do prowadzenia szybkiej, a zarazem intuicyjnej sprzedaży. Najczęściej w tym celu używa się ekranu dotykowego, ale są też programy obsługiwane za pomocą myszki. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie, ponieważ znacznie wydłuża ono proces sprzedaży. Systemy POS są używane w sklepach, restauracjach, hotelach lub też w każdym miejscu, w którym jest punkt obsługi klienta.

Kasa fiskalna – co warto wiedzieć na jej temat?

Kasa fiskalna to kompletny system do rejestrowania sprzedaży. Zawiera ona bazę towarów oraz usług, dzięki czemu może ona samodzielnie funkcjonować. Bardzo często zdarza się tak, że kasa fiskalna jest mylona z drukarką fiskalną. Jednak do obsługi drukarki potrzebny jest komputer, który będzie z nim zintegrowany, a kasa już takiego sprzętu nie potrzebuje. Owszem, istnieją kasy fiskalne, które można połączyć z komputerem, ale wtedy nie można wydrukować paragonu, który został wystawiony na komputerze. Ale wróćmy do meritum sprawy. Do zalet kasy fiskalnej wlicza się: niską cenę, małe gabaryty oraz ogromny wybór. Z kolei do jej wad należą: brak możliwości wprowadzenia systemów rabatowych i lojalnościowych, brak możliwości pracy na otwartych rachunkach oraz utrudnione rozliczanie poszczególnych pracowników.

System POS – czy warto na niego postawić?

Z roku na rok system POS zdobywa coraz większe zaufanie wśród restauratorów lub też właścicieli sklepów. Nic w tym dziwnego. To rozwiązanie ma naprawdę dużo zalet. Przede wszystkim można pracować na tzw. otwartych rachunkach, które w każdym momencie kelner może zmodyfikować. Poza tym system POS ma opcję dzielenia oraz łączenia dowolnych rachunków. Współpracuje też z programem lojalnościowym, a wprowadzenie systemu rabatowego nie jest żadnym problemem. Jakby tego było mało przepływ informacji w lokalu gastronomicznym znacznie się poprawia. Poza tym współpracuje on ze specjalistycznymi urządzeniami, do których wlicza się: systemy monitoringu lub też wagi. Minusem tego rozwiązania jest na pewno cena, która jest dość wysoka w szczególności w porównaniu z kasami fiskalnymi. Jest to spore utrudnienie dla początkujących restauratorów.

About the author

Related Post