`testimo
Place zabaw
Budżet obywatelski – inicjatywa, która jest stworzona z myślą o zwykłych obywatelach

Budżet obywatelski to forma finansowania spraw ważnych dla społeczeństwa, która funkcjonuje w polskiej rzeczywistości od pewnego czasu i zdobywa coraz to więcej sprzymierzeńców. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czemu warto korzystać z tej inicjatywy.

Budżet obywatelski w większości polskich miast

Budżet obywatelski i funkcjonuje w większości dużych miast w Polsce i z każdym rokiem przeznaczana jest na jego finansowanie coraz większa pula pieniędzy. Największym plusem tego rozwiązania jest realny wpływ lokalnej społeczności na sposób wydatkowania publicznych pieniędzy. Mieszkańcy sami bowiem składają i formułują projekty, które są dla nich ważne. Często problemy, którymi się zajmują są latami zaniedbywane lub niezauważane przez władze publiczne, natomiast dla lokalnej społeczności bardzo ważne. Często jest również tak, że pewne projekty nie zostałyby sfinansowane z pieniędzy publicznych z uwagi na ich niską ocenę ze względu na potrzeby ogółu mieszkańców dużej aglomeracji a w budżecie obywatelskim znajdą się nie pieniądze. Forma głosowania na projekty również jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ aktywuje lokalną społeczność do działania i zbliża ludzi, którzy angażują się wspólnie w konkretne projekty, co spala ludzi ze sobą i poprawia komfort życia w najbliższym otoczeniu.

Budżet obywatelski to szansa na zrealizowanie wielu projektów

Dzięki środkom przeznaczonym do rozdysponowania w ramach budżetu obywatelskiego możliwe są również do zrealizowania projekty nie mające na celu remontu czy modernizacji infrastruktury – chociaż to z takimi projektami najczęściej się one kojarzą, ale także te związane z rozwijaniem hobby lub pasji, jak na przykład ogólnodostępne, darmowe siłownie czy kluby fitness lub inne formy aktywności dla dzieci i dorosłych i inne. Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego wyklucza się również element korupcyjny, ponieważ zachowana jest transparentność ścieżki wyboru i finansowania konkretnych projektów. Projekty realizowane przez władze publiczne są zazwyczaj do momentu ukończenia nieznane obywatelom, zaróno na etapie decyzyjnym co do konieczności przeznaczenia publicznych środków na dany cel, poprzez wybór wykonawcy i kontrolę w trakcie. Z tego też powodu warto stawiać na budżet obywatelski.

About the author