`testimo
księgowość
Biuro rachunkowe w Gliwicach czy księgowy na etacie?

Na skutek deregulacji zawodu księgowego konkurencja w dziedzinie księgowości jest olbrzymia. Spore jest też zapotrzebowanie na usługi księgowe. Wielu przedsiębiorców ma dylemat, wahają się pomiędzy wyborem biura rachunkowego a zatrudnieniem samodzielnego księgowego. Pytanie brzmi, które rozwiązanie jest lepsze. Czy biuro rachunkowe Gliwice będzie lepsze niż tradycyjny księgowy? – http://ksiegowy.gliwice.pl/.

Księgowy na etacie?

Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wiadomo, że ktoś, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, powinien zdecydować się na outsourcing księgowy. Etat samodzielnego księgowego generuje spore koszty. Z drugiej jednak strony przedsiębiorca ma większy wpływ na to, kto zajmuje się jego księgowością. Księgowy zatrudniony na etat zna doskonale specyfikę przedsiębiorstwa. Będzie z całą pewnością o wiele silniej związany z firmą. Wykaże większe zaangażowanie w stosowaniu takich rozwiązań, które przyniosą same korzyści. Księgowy na etacie to też łatwy dostęp do wszelkiej dokumentacji. W celu zweryfikowania pewnych danych, osoby decydujące się na biuro rachunkowe Gliwice będą musiały za każdym razem osobiście udać się do biura.

Księgowy na etacie to też pewne niedogodności. Gdy firma jest niewielka, a w księgowości pracuje tylko jeden specjalista, pojawia się problem, gdy zdecyduje się na urlop. Wtedy najczęściej przedsiębiorca zostaje bez żadnego wsparcia księgowego. Największym minusem wynikającym z zatrudnienia księgowego na etat są rzecz jasna koszty, jakie generuje to stanowisko. Należy wydać na pensję, na składki do ZUS-u oraz NFZ. Największym minusem jest jednak to, że cała odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorcy. Biuro rachunkowe posiada wykupione ubezpieczenie OC. W przypadku tradycyjnego księgowego nie ma o tym mowy. Gdy księgowy na etacie popełni błąd w rozliczeniu, nie będzie można nawet dochodzić odszkodowania z tytułu OC.

Kiedy biuro rachunkowe?

W wielu przypadkach zatrudnienie księgowego czy biura rachunkowego nie ma sensu. Najpierw warto zobaczyć, czy nasza działalność nie jest zbyt skomplikowana, czy jej prowadzenie nie wiąże się z koniecznością wypełniania wielu dokumentów. Niekiedy warto poświęcić trochę czasu i samodzielnie wykonywać proste rozliczenia podatkowe. Nie ma co ukrywać, większość przedsiębiorców musi zdać się na usługi biura rachunkowego. Biuro rachunkowe Gliwice jest niezbędne, gdy gubimy się w gąszczu przepisów prawnych i podatkowych. Zwłaszcza, że coraz częściej podmioty te oferują usługi nie tylko z zakresu księgowości. Pełnią również funkcję doradczą, biorą na siebie obowiązek rozliczenia kadrowo-płacowego. Przede wszystkim jednak biuro rachunkowe jest tańsze niż księgowy zatrudniony na etacie. Dla małej, jednoosobowej działalności do wydatek rzędu 200 zł miesięcznie. Nie trzeba opłacać składek na ZUS czy NFZ. Biuro rachunkowe może zatrudniać specjalistów z co najmniej kilku dziedzin- podatków, księgowości, ekonomii itd. Tradycyjny księgowy specjalizuje się tylko w jednej dziedzinie. Decydując się więc na biuro rachunkowe, mamy dostęp do wiedzy i doświadczenia specjalistów z co najmniej kilku dziedzin. Doradca podatkowy może nam podsunąć rozwiązania wpływające na optymalizację podatkową. To sprawia, że fiskusowi oddać będziemy musieli nieco mniej. Co najważniejsze każde biuro rachunkowe posiada wykupioną polisę OC. To sprawia, że w razie popełnienia jakichkolwiek błędów będziemy mogli dochodzić odszkodowania. Lepiej jednak zrobić wszystko by tych błędów biuro rachunkowe Gliwice nie popełniało. Wszystko bowiem zależy od wyboru podmiotu. Dlatego tak ważne jest to, by dokładnie prześwietlić usługi wybranego biura rachunkowego. Terminowość, odpowiedzialność, kompetencje- na to musimy zwracać uwagę.

Księgowy czy biuro rachunkowe? Na to pytanie każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na własną rękę. Wszystko bowiem zależy od ego indywidualnej sytuacji. My staraliśmy się przedstawić zarówno dobre jak i złe strony obu tych rozwiązań. Decyzja należy do przedsiębiorcy.

About the author

Related Post